Powrót Menu

Zabytki

Zamek Bonerów w Ogrodzieńcu

Kategorie: Zamki, Architektura średniowiecza

Gdzie:
ul. Podzamcze
Ogrodzieniec

Ufundowano: XV wiek


Zamek Bonerów, zwany także Zamkiem Ogrodzienieckim w Podzamczu został wzniesiony w XV wieku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i imponujących zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Gród zamkowy istniał na Górze Janowskiego już od XII wieku. Kiedy w 1241 roku został splądrowany i spalony w czasie najazdu Tatarów, wzniesiono zamek gotycki, przy użyciu wapienia i dolomitów. Stanowił siedzibę rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków, którzy panowali na nim do 1470 roku.
W kolejnych latach zamek zmieniał właścicieli. Od 1523 roku znajdował się w posiadaniu rodziny Bonerów. W latach 1530-1545 został przebudowany z inicjatywy Seweryna Bonera. Na miejscu średniowiecznej warowni powstał imponujący zamek renesansowy o funkcjach obronnych.
Kolejnym właścicielem zabudowań był Jan Firlej, którego potomkowie władali na zamku przez ponad 100 lat. W tym czasie zamek został rozbudowany, a jego wnętrzu nadano barokowy styl.
Zabudowania ucierpiały w czasie najazdu Szwedów w 1655 roku – uszkodzone zostały wtedy mury zamkowe. Napraw dokonał kolejny właściciel – Stanisław Warszycki, który na podzamczu wniósł stajnie i wozownię oraz potężny mur obronny. Zamek zaczął niszczeć po kolejnym ataku Szwedów i opuszczeniu do przez ostatnich mieszkańców w 1810.
W latach 1949 podjęto prace konserwatorskie, których celem było zachowanie zabudowań zamkowych i udostępnienie ich zwiedzającym. Obecny stan budowli różni się oczywiście od pierwotnego. Kompleks składa się z trzech skrzydeł z dziedzińcami. Otacza go mur obronny z wkomponowanymi w jego obwód masywami skalnymi.

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy