Powrót Menu

Zabytki

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Kategorie: Obiekty sakralne

Gdzie:
ul. pl. Matki Bożej Królowej Polski 1
Szczyrk

Ufundowano: 1912-1938


Znajdujące się w Szczyrku Sanktuarium Maryjne zwyczajowo zwane Sanktuarium na Górce nosi wezwanie Matki Boskiej Królowej Polski.
Zgodnie z legendą, w 1894 roku przez kilka miesięcy Matka Boska ukazywała się dwunastoletniej dziewczynie, Juliannie Pezda. Objawienia miały miejsce na tzw. „Przykrej Kępce” i doprowadziły do rozwinięcia się w Szczyrku kultu Matki Bożej. Do Szczyrku zaczęli przybywać pielgrzymi. Początkowo wzniesiono dla nich drewnianą kaplicę, a w 1912 roku rozpoczęto budowę świątyni z kamienia. Prace budowlane zakończono dopiero po I wojnie światowej. Wtedy też, w 1938 roku, opiekę nad świątynią objęli Księża Salezjanie z Oświęcimia. Pełnią oni posługę w sanktuarium do dnia dzisiejszego.
Kościół zbudowano na planie prostokąta, z zamkniętym półokrągło prezbiterium. Ponad wejściem wznosi się wieża na planie kwadratu z tarczami zegarowymi i zwieńczona krzyżem. Nawa główna jest wyższa od bocznych części świątyni. Fasadę urozmaica poprzedzająca wejście kolumnada, ponad którą znajduje się balkon. Na placu przed świątynią ulokowano ławki dla pielgrzymów.
Wewnątrz świątyni, nad tabernakulum znajduje się obraz Matki Bożej namalowany w 1960 roku przez Stefana Justa. W latach 70. XX wieku zamontowano organy z polichromią i mozaiką. W pobliżu kościoła znajduje się Kaplica Objawienia oraz grota z cudownym źródełkiem. Z placu kościelnego rozpościera się wyjątkowy widok na Szczyrk.

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy