Powrót Menu

Zabytki

Pałac i park w Orzeszu-Zawiści

Kategorie: Budynki użyteczności publicznej, Pałace / Dwory, Klasycyzm

Gdzie:
ul. Mikołowska 208
Orzesze

Ufundowano: I połowa XVIII wieku


W dzielnicy Orzesza – Zawiść znajduje się zabytkowy zespół parkowo-pałacowy. Pałac został wzniesiony w I połowie XVIII wieku, na bazie wcześniejszego małego dworku. W XIX wieku dokonano gruntownej przebudowy gmachu. Klasycystyczny budynek stanowi obecnie siedzibę Ośrodka Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży.
Pałac został wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta. Posiada dwie kondygnacje i użytkowe poddasze oraz podpiwniczenie. Bryła budynku jest urozmaicona pilastrami, interesującymi obramowaniami okien, tarasem a także wieżyczką znajdującą się w jednym z narożników gmachu. Na dachu znajdują się bogato zdobione lukarny. Budynek otacza park, w którym można znaleźć wiele rzadkich drzew i roślin.
Po II wojnie światowej budynek stanowił siedzibę Domu Zdrowia. Później, w latach 1955 - 1989 funkcjonowało w nim Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Od 1990 ośrodek został przeprofilowany i przeznaczony dla dzieci o zakłóconym rozwoju emocjonalno-społecznym. W latach 90. jeden z budynków kompleksu przeznaczono na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych. Od 2005 roku w gmachu działa Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży.

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy