Powrót Menu

Zabytki

Kopalnia Rozbark w Bytomiu

Kategorie: Budynki użyteczności publicznej, Architektura industrialna

Gdzie:
ul. Chorzowska 12
Bytom

Ufundowano: XIX w.


Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark” rozpoczęła wydobycie w roku 1868. Pole górnicze zostało jednak nadane wcześniej, w roku 1856. Początkowo, do 1945 roku kopalnia fedrowała pod nazwą „Heinitz”.
W 1890 kopalnię kupił koncern Georg von Giesches Erben, co zaowocowało nowymi poziomami wydobycia i zwiększeniem produkcji. Kopalnia stała się jednym z największych zakładów wydobywczych na terenie Bytomia. W kolejnych latach dołączano nowe pola wydobywcze, budowano kolejne szyby oraz budynki kopalni. W 1971 do „Rozbarka” dołączono kopalnię Łagiewniki.
Wśród zachowanego zespołu budynków kopalni na szczególną uwagę zasługuje cechownia zbudowana w 1911 roku. Gmach został zaprojektowany przez architektów Emila i Georga Zilmannów z Charlottenburga, będących autorami licznych projektów zabudowań na terenie Górnego Śląska. W sali cechowni zachował się oryginalny wystrój wnętrza. Poza cechownią do dziś można oglądać także maszynownię szybu „Bończyk”, kotłownię oraz zabudowania dla niegdysiejszej dyrekcji.

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy