Powrót Menu

Wydarzenia

W atelier „Bracia Altman”, czyli Zagłębiowski Czwartek

Kategorie: Sztuki wizualne , Interdyscyplinarne

Gdzie:
ul. Kościelna 11
Sosnowiec

Kiedy: 20.02.2020 / 17:00

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowska Mediateka zapraszają 20 lutego 2020 o godz. 17.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 na kolejny Zagłębiowski Czwartek. Tym razem będzie on poświęcony najsłynniejszym fotografom przedwojennego Zagłębia, czyli Braciom Altmanom. Prelekcję zatytułowaną "W atelier - Bracia Altman" wygłosi Monika Kempara. Wstęp wolny.

Bronisław i Stanisław Altmanowie w końcu XIX wieku otworzyli w Zagłębiu Dąbrowskim słynny zakład fotograficzny pod szyldem „Bracia Altman”. Bronisław prowadził zakład w Sosnowcu przy ul. Kolejowej (obecnie 3 Maja), Stanisław natomiast w Będzinie przy ul. Słowiańskiej. Trudno dziś mówić o historii naszego regionu bez zdjęć, które przez lata wykonali.

Monika Kempara jest kuratorem wystaw w Centrum Sztuki-Zamek Sielecki w Sosnowcu. Zajmuje się popularyzacją historii Zagłębia Dąbrowskiego. Pracując nad wystawą o Braciach Altmanach, nawiązała kontakt z żyjącymi członkami rodziny, między innymi z mieszkającym w USA Robertem Altmanem, wnukiem Stanisława.

Prelekcji będzie towarzyszyła miniwystawa prezentująca najcenniejsze fotografie wykonane przez Altmanów, pochodzące ze zbiorów MBP.

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy