Powrót Menu

Wydarzenia

Najlepsze filmy świata - "Podglądacz"

Kategorie: Film

Gdzie:
ul. Sokolska 66
Katowice

Kiedy: 23.05.2014 / 20:15

Organizatorzy wydarzenia

Bilety

  • Bilet - 10 zł zł

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Cykl filmów uznanych przez nas jako Najlepsze Filmy Świata musi wywoływać mieszane reakcje. Tym bardziej, jeśli nie jest kopią zestawień krytyków i historyków kina od lat wynoszących na piedestał, skądinąd wybitne, klasyki w rodzaju „Obywatel Kane’a” Orsona Wellesa, czy „Rashomona” Akira Kurosawy. Nasz zestaw nie jest też odzwierciedleniem upodobań widzów widocznych w internetowych rankingach w rodzaju „najlepszych filmów dekady”, „najlepszych filmów w historii” czy też innych zestawień sprofilowanych gatunkowo lub tematycznie. Naszą ambicją przy tworzeniu zestawienia było odejście od dotychczasowej rutyny i wskazanie tytułów, które chociaż przewijają się na kartach encyklopedii kina i znane są jego miłośnikom to jednak niekoniecznie wysuwane są na pierwszy plan. Zależy nam na popularyzacji tytułów, które pomimo kilku, kilkunastu a czasem nawet kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od ich powstania wciąż mają zdolność wywoływania silnych emocji i wprawiania w konsternację. Filmów, które podejmując niewygodne tematy konfrontują nas z własnym światopoglądem. Filmów niewygodnych, ale znaczących.

Nie jest tajemnicą, że zestaw powstał w kontrze do, pokazywanego przez kilka festiwalowych edycji, cyklu: Najgorsze filmy świata. Niezobowiązujący pomysł początkowo nie do końca traktowany serio stał się impulsem do opracowania zestawu filmów, które uważamy za najważniejsze dla nas, ale też dla całego kina. Filmów skrzywdzonych przez los (w wielu przypadkach ich kontrowersyjność skutecznie zablokowała dystrybucję, a w kilku złamała karierę ich twórcom), które przez nas otaczane są prawdziwą miłością i szacunkiem. Nie pomylicie się myśląc, że ważną rolę przy opracowywaniu zestawu odegrały subiektywne gusty. Tak było w rzeczywistości. Jednak nasz wybór poddaliśmy pod opinię krytyków, dziennikarzy, animatorów kultury, dystrybutorów i producentów, którzy… całkowicie wyrazili swoje poparcie do samego pomysłu oraz zestawienia filmów. Teraz nasze wybory poddajemy Waszej ocenie. Od razu zaznaczamy, że nie zależy nam, żeby pokazane w tym zestawieniu tytuły spotkały się z Waszą jednomyślną akceptacją. Jeśli jednak wyjdziecie z kina rozchwiani emocjonalnie, roztrzęsieni i skłonni do rozmowy o tym, co przed chwilą zobaczyliście – to będziemy mogli uznać, że formuła Najlepszych Filmów Świata w pełni się sprawdziła.
(autor: Patryk Tomiczek, źródło: croppkultowe.pl).

"Podglądacz" - zabójstwa, kamera, tajemnica - Michael Powell wie jak stworzyć najlepszy film świata.

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy