Powrót Menu

Organizatorzy

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Kategorie: Sektor publiczny

Gdzie:
ul. 1 Maja 1
Bielsko-Biała

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Teatr Polski w Bielsku – Białej został założony w roku 1890. Mieści się w zabytkowym gmachu w centrum miasta. Początkowo w teatrze działała tylko zawodowa scena niemiecka. Dopiero po powołaniu w 1921 Towarzystwa Teatru Polskiego na scenie zagościły polskie przedstawienia – zarówno gościnne, jak i przygotowane przez Sekcję Dramatyczną Towarzystwa. Teatr zawodowy, który do dziś działa pod nazwą Teatru Polskiego, został stworzony po II wojnie światowej, z inicjatywy Stanisława Kwaskowskiego.
W Teatrze Polskim swoje przedstawienia realizowali znaczący dla historii teatru twórcy. Za sprawą Iwo Galla bielska publiczność mogła oglądać spektakl „Świerszcz za kominem” wg Charlesa Dickensa (1956) i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (1957). W roku 1966 Kazimierz Dejmek wraz z Jitką Stokalską zrealizowali w Bielsku „Żywot Józefa” Mikołaja Reja. Ponadto Teatr Polski gościł Adama Hanuszkiewicza jako reżysera „Pana Wokulskiego”, który powstał wg „Lalki” Bolesława Prusa. W roku 1975 natomiast Marek Okopiński wystawił „Sułkowskiego” Stefana Żeromskiego i „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Obecnie teatr skupia się na prezentowaniu na swojej scenie najnowszej dramaturgii polskiej i środkowoeuropejskiej, a także spektakli poruszających istotne tematy społeczne i historyczne. Efektem obrania przedstawionej linii programowej były takie spektakle jak Żyd, Piaskownica, Intercity, Testament Teodora Sixta czy Miłość w Königshütte. Na deskach bielskiego teatru pojawiają się także przedstawienia muzyczne – np. Korowód według Marka Grechuty i rozrywkowe – np. inscenizacja serialu telewizyjnego ‘Allo ‘Allo!
Ponadto Teatr Polski stale organizuje wykłady, prelekcje, pokazy i spotkania, w ramach których podejmowana jest problematyka klasycznej i współczesnej dramaturgii. Odbywają się dyskusje o sztuce i „lekcje teatralne”, pozwalające zainteresowanym poznać „zaplecze” teatru, sposób jego funkcjonowania i jego historię.

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy