Powrót Menu

Miejsca

Spodek

Kategorie: Inne

Gdzie:
ul. Aleja Wojciecha Korfantego 35
Katowice

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Spodek - to nazwa Hali Widowiskowo-Sportowej, która została wymyślona przez Katowiczan w roku 1973. Jest to wielofunkcyjny budynek, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne, sportowe, wystawy, targi, zjazdy, kongresy i szkolenia.
Na terenie Spodka znajduje się hala główna, która pomieści ponad 7000 osób, lodowisko, sala gimnastyczna, a także hotel i basen.
Hala główna w swoich murach gościła takie gwiazdy jak: Eric Clapton, Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Tina Turner, Depeche Mode, Genesis i wielu innych. Rawa Blues Festival oraz Mayday to dwa kluczowe festiwale, które odbywają się co roku w Spodku. Oprócz tego, organizowane są tu ważne wydarzenia sportowe: mecze Ligi Światowej w siatkówce, Mistrzostwa Europy w zapasach i koszykówce, jak również mniejsze rozgrywki o charakterze regionalnym.
Budynek Spodka zaprojektowali architekci - Maciej Gintowt oraz Maciej Krasiński z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Projekt ten otrzymał nagrodę I-go stopnia "za wybitne osiągnięcie w dziedzinie budownictwa". Budowa trwała 8 lat, a uroczyste otwarcie nastąpiło 9.05.1971. Zgromadziło ono 12000 gości i gwiazdy - Annę German, Ewę Decównę oraz zespół "Śląsk".
Zagorzałym zwolennikiem budowy Spodka był generał Jerzy Ziętek (wojewoda śląski), który chciał, aby Katowice posiadały swój symbol. Tak też się stało. Spodek jest wizytówką miasta. To obiekt interesujący nie tylko z powodu swojego niebanalnego wyglądu, ale także zastosowania pionierskiego systemu tensegrity, czyli konstrukcji, w której następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych.

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy