Powrót Menu

Miejsca

Galeria Szyb Wilson

Kategorie: Galeria

Gdzie:
ul. Oswobodzenia 1
Katowice

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Galeria Szyb Wilson mieści się w pokopalnianym szybie dawnej kopalni „Wieczorek”. Budynek cechowni i łaźni dawnego szybu „Richthofen” („Wilson”) kopalni „Giesche” („Wieczorek”) z 1918 r. został zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów. Po likwidacji kopalni zaadaptowano go na znakomitą galerię sztuki nowoczesnej. Powierzchnia galerii to blisko 2500 m2 mieszczących trzy sale wystawiennicze, w których odbywają się wystawy, happeningi, koncerty oraz projekcje filmowe zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Obiekt znajduje się tuż przy zabytkowym osiedlu Nikiszowiec.
Z miejscem, w którym mieści się Galeria bardzo mocno wiąże się historia głośnej Grupy Janowskiej – grupy malarzy-amatorów, z zawodu górników, założonej w połowie XX w. Między innymi dlatego właśnie w Galerii Szyb Wilson każdego roku odbywa się festiwal sztuki naiwnej Art Naif.
Głównym celem Galerii jest promowanie młodych, odważnych artystów malarzy, grafików, fotografików, performerów. Twórcy galerii, kontynuując propagowanie sztuki społecznej, powołali do życia Fundację Eko - Art Silesia, której podstawowym zadaniem jest promocja utalentowanych dzieci i młodzieży.
Galeria jest jednym z obiektów wpisanych na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy