Back Menu

Recurring events

Śląska Jesień Gitarowa

Kategorie: Muzyka , Sztuki wizualne

Gdzie: Tychy

Zwykle odbywa się: październik

Po raz pierwszy w roku: 1986

External links


Festiwal odbywa się co dwa lata od 1986 roku w Tychach. Ma charakter międzynarodowy i cieszy się dużym prestiżem w środowisku muzycznym. Składa się z konkursu dla gitarzystów z całego świata, w którego finale przewidziano występy z orkiestrą, a także z wieczornych koncertów, lekcji otwartych, wykładów, wystaw instrumentów oraz konkursu plastycznego „Muzyka w malarstwie” (odbywającego się w Galerii Obok).

Od początku pieczę artystyczną nad imprezą sprawował jej pomysłodawca, a zarazem wykładowca katedry gitary Akademii Muzycznej w Katowicach – Jan Edmund Jurkowski, a dyrektorem był Jan Kubicki. Po śmierci pedagoga w 1989 roku, w uznaniu zasług nadano jego imię konkursowej części Śląskiej Jesieni Gitarowej. W dotychczasowych edycjach imprezy wystąpiło kilkudziesięciu solistów z różnych stron świata. Wielu z nich to muzycy zagraniczni należący do światowej czołówki, można tutaj wymienić takie gwiazdy, jak: David Russell ze Szkocji, Vania Dellmonaco z Włoch czy duet Sergio i Odair Assadowie. W czasie 5. edycji po raz pierwszy w konkursie zwyciężył Polak – Marcin Siatkowski. O wysokim poziomie selekcji świadczy fakt, że dwukrotnie w latach 1992 i 2000 jury nie przyznało nagrody głównej. (ach)

Galeria zdjęć

Desktop version
Project co-financed by the European Union

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Core informations about Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 are on page www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy