Back Menu

Recurring events

Rawa Blues Festival

Kategorie: Muzyka

Gdzie: Katowice

Zwykle odbywa się: październik

Po raz pierwszy w roku: 1981

External links


Rawa Blues to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych na Starym Kontynencie i największy na świecie w kategorii imprez bluesowych pod zamkniętym dachem. W Polsce doczekał się statusu kultowego i osiągnął aż trzydzieści edycji! Od samego początku jego dyrektorem, a także organizatorem jest Irek Dudek, wielka osobowość polskiej sceny muzycznej, lider popularnego Shakin’ Dudi. To jego charyzma i zaintonowane „Rawa Bluuues” każdej jesieni do katowickiego Spodka przyciągają kilka tysięcy fanów bluesa z całego kraju.

Pierwsza Rawa wystartowała na przełomie maja i kwietnia 1981 roku, w okresie boomu Solidarności i usłyszeć ją można było w kilku śląskich klubach. Przez kolejne lata zaprezentowali się tam wszyscy najważniejsi wykonawcy bluesa w Polsce, a konkursy na nowe talenty sukcesywnie umożliwiały zaistnienie kolejnym, rokującym bluesmanom. Od 1992 roku Rawa Blues wyszła poza obszar krajowego podwórka, prezentując znanych i interesujących artystów zagranicznych. W Spodku padł wtedy rekord frekwencji: ponad 10 tysięcy publiczności! Na Rawie gościli m.in.: Luther Allison, Junior Wells, Roy Rogers, Nora Jane Bruso, Koko Taylor, Carey Bell i Rod Piazza.

Jubileuszowa, trzydziesta edycja festiwalu miała charakter retrospektywny, a usłyszeć można było najlepszych wykonawców z poprzednich lat. Dzięki festiwalowi Irka Dudka, to właśnie Katowice od lat uchodzą za stolicę polskiego bluesa. (rsz)

Galeria zdjęć

Desktop version
Project co-financed by the European Union

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Core informations about Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 are on page www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy