Back Menu

Recurring events

Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona

Kategorie: Teatr

Gdzie: Zabrze

Zwykle odbywa się: październik

Po raz pierwszy w roku: 2000

External links


W 2000 roku ktoś w Zabrzu postanowił podjąć wyzwanie by spróbować opowiedzieć kilka mądrych słów o współczesności, o człowieku, jego uwikłaniu w świat i drugiego człowieka. Tym kimś był zmarły w 2001 roku Stanisław Bieniasz, pomysłodawca Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona.

Festiwal dedykowany twórczości dramatopisarskiej polskiej i światowej, po roku 89’ nie stanowi jedynie summy teatralnej publicystyki, komentarza wobec bieżących, acz szybko odchodzących w niepamięć newsów. Jest raczej próbą syntetycznego ujęcia, ponownego złożenia w całość tego, co wydaje się dziś współcześnie powszechnym, ponowoczesnym chaosem idei.

Przewodnikami w tej niezwykle trudnej, ale i niewymownie fascynującej podróży byli do dziś tacy mistrzowie dramaturgii jak: Sarah Kane, Bożena Keff, Hanoch Levin, Monika Strzępka, Jacek Demirski wespół z reżyserami: Krzysztofem Warlikowskim, Janem Klatą, Przemysławem Wojcieszkiem czy Tadeuszem Słobodziankiem.

Właśnie odwaga, by zmierzyć się ze współczesnością, często boleśnie doświadczającą nas wszystkich, by spróbować odnaleźć się w tym „nowym, wspaniałym świecie” wolności i demokracji, jaka eksplodowała w roku 89’, stanowi o sile festiwalu, zwłaszcza na Śląsku. (mc)

Galeria zdjęć

Desktop version
Project co-financed by the European Union

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Core informations about Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 are on page www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy