Back Menu

Monuments

Szyb Elżbieta w Chorzowie

Kategorie: Architektura industrialna, Neogotyk

Gdzie:
ul. Siemianowicka 64
Chorzów

Autor: Tschentscher

Ufundowano: 1913-1914


Szyb „Elżbieta” (pierwotnie Szyb „Tomasz”) to jeden z wyjątkowych, nie tylko w skali regionu, ale i całego kraju, obiektów architektury przemysłowej. Powstał w latach 1913-1914 i składa się z zespołu wolnostojących budynków. Pełnił funkcję szybu wentylacyjnego, służył także do transportu węgla. Głębokość szybu sięgała 190 metrów, a jego średnica wynosiła 3,5 metra. Na cały kompleks składały się: okrągła wieża nadszybowa, budynek maszyny wyciągowej, gmach wentylatorów, budynek szatni i portiernia.
W budowlach zadziwia wykorzystanie stylizacji neogotyckiej i romantycznej. Całość przypomina zamek, z elementami architektury obronnej (baszty). Za projekt odpowiedzialny był architekt Tschentscher, który zajmował się przygotowywaniem projektów dla kopalni „Król”. Szyb był czynny do 1982 roku. Od roku 1994 wieża wraz z pobliskimi budynkami przeszła w ręce prywatne. Obecnie znajduje się tam obiekt gastronomiczny.

Desktop version
Project co-financed by the European Union

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Core informations about Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 are on page www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy