Back Menu

Monuments

Bazylika Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Kategorie: Obiekty sakralne, Neogotyk

Gdzie:
ul. Królowej Jadwigi 17
Dąbrowa Górnicza

Autor: Józef Stefan Pomian-Pomianowski

Ufundowano: 1898-1900


Bazylika pw. Matki Boskiej Anielskiej powstała wskutek konieczności rozbudowy kościoła pw. św. Aleksandra. Pierwotny kościół został częściowo rozebrany i stał się kaplicą przylegającą do nowej budowli.
Budowę Kościoła Matki Boskiej Anielskiej rozpoczęto w 1898 roku, a ukończono w roku 1900. Gmach został zaprojektowany przez Józefa Stefana Pomian-Pomianowskiego. Jest halową bazyliką w stylu neogotyckim, z poprzeczną kaplicą św. Aleksandra (stanowiącą pozostałości dawnego kościoła). Na układ kościoła składają się trzy nawy, dwa transepty oraz trzy wieże w fasadzie zachodniej i dwie ulokowane po bokach gmachu. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest główna wieża, sięgająca na wysokość 83,5 metrów. Wewnątrz wieży znajduje się kilka poziomów, m.in. pomost, z którego można podziwiać panoramę miasta. Na szczycie wieży znajduje się stalowy Chełm pokryty blachą.
Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje ulokowana na ołtarzu głównym figura Matki Bożej Anielskiej. Została ona wyrzeźbiona przez Józefa Baltazara Proszowskiego w 1901 roku z drewna cyprysowego. Figura została w 1968 roku koronowana przez ówczesnego metropolitę krakowskiego – Karola Wojtyłę. We wnętrzu znajduje się także obraz Matki Boskiej Anielskiej z dużego ołtarza wcześniejszego kościoła św. Aleksandra.
Od 1901 roku kościół został erygowany i nosi nazwę probazyliki. W 1952 roku świątynia została poddana remontowi. Odnowiono wtedy polichromie według zachowanych kartonów. W czasach stalinowskich kościół uległ zniszczeniom. Prace remontowe są przeprowadzane na bieżąco.

Desktop version
Project co-financed by the European Union

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Core informations about Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 are on page www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy