Back Menu

Artists

Adam Sikora

Kategorie: Teatr , Film , Malarstwo , Fotografia

Gdzie:
Mikołów

Contact

External links


Wybitny operator filmowy, a także reżyser, scenarzysta, fotograf, malarz i pedagog Adam Sikora urodził się 3 maja 1960 roku w Mikołowie. W 1988 roku ukończył wydział operatorski PWSFTViT w Łodzi. Na koncie posiada zdjęcia do licznych spektakli Teatru Telewizji, wyreżyserowanych m.in. przez Piotra Łazarkiewicza, Andrzeja Seweryna i Krzysztofa Langa, a także realizację programów kulturalnych dla TVP, wśród nich „Ogrodu Sztuk” i „Rozmów na nowy wiek”.

Karierę w kinie zaczynał od filmu „Dama kameliowa” Jerzego Antczaka. Regularnie współpracuje z Lechem Majewskim, z którym nakręcił „Pokój saren”, „Wojaczka”, „Angelusa” oraz spektakularny od strony warsztatowej „Młyn i krzyż”. W ostatnich latach Sikora dwukrotnie połączył siły z Jerzym Skolimowskim. Za zdjęcia do „Czterech nocy z Anną” otrzymał Złotego Orła, nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. „Essential Killing” przyniósł mu Złotego Lwa w Gdyni, a także nominację do nagrody im. Carlo di Palmy dla najlepszego europejskiego operatora roku. W 2009 roku odpowiadał za stronę wizualną „Lasu”, fabularnego filmu Piotra Dumały. Sikora współreżyserował też z Ingmarem Villqistem nagrodzoną na Nowych Horyzontach „Ewę”. Jest laureatem Srebrnej Żaby na festiwalu Camerimage i Srebrnego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Za wkład w promowanie rodzinnego miasta uhonorowano go tytułem Zasłużonego Mikołowianina. (rsz)

Desktop version
Project co-financed by the European Union

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Core informations about Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 are on page www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy