Powrót Menu

Imprezy cykliczne

Rawa Blues Festival

Kategorie: Muzyka

Gdzie: Katowice

Zwykle odbywa się: październik

Po raz pierwszy w roku: 1981

Odnośniki zewnętrzne


Rawa Blues to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych na Starym Kontynencie i największy na świecie w kategorii imprez bluesowych pod zamkniętym dachem. W Polsce doczekał się statusu kultowego i osiągnął aż trzydzieści edycji! Od samego początku jego dyrektorem, a także organizatorem jest Irek Dudek, wielka osobowość polskiej sceny muzycznej, lider popularnego Shakin’ Dudi. To jego charyzma i zaintonowane „Rawa Bluuues” każdej jesieni do katowickiego Spodka przyciągają kilka tysięcy fanów bluesa z całego kraju.

Pierwsza Rawa wystartowała na przełomie maja i kwietnia 1981 roku, w okresie boomu Solidarności i usłyszeć ją można było w kilku śląskich klubach. Przez kolejne lata zaprezentowali się tam wszyscy najważniejsi wykonawcy bluesa w Polsce, a konkursy na nowe talenty sukcesywnie umożliwiały zaistnienie kolejnym, rokującym bluesmanom. Od 1992 roku Rawa Blues wyszła poza obszar krajowego podwórka, prezentując znanych i interesujących artystów zagranicznych. W Spodku padł wtedy rekord frekwencji: ponad 10 tysięcy publiczności! Na Rawie gościli m.in.: Luther Allison, Junior Wells, Roy Rogers, Nora Jane Bruso, Koko Taylor, Carey Bell i Rod Piazza.

Jubileuszowa, trzydziesta edycja festiwalu miała charakter retrospektywny, a usłyszeć można było najlepszych wykonawców z poprzednich lat. Dzięki festiwalowi Irka Dudka, to właśnie Katowice od lat uchodzą za stolicę polskiego bluesa. (rsz)

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy