Powrót Menu

Artyści

Stanisław Sojka

Kategorie: Muzyka

Gdzie:
Żory

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Jeden z najpopularniejszych wokalistów w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Urodzony w Żorach w 1959 roku pianista i kompozytor już od najwcześniejszego dzieciństwa wykazywał olbrzymie zainteresowanie muzyką, śpiewając między innymi w gliwickim chórze katedralnym, jednak prawdziwe początki jego kariery to końcówka lat 70. i występy z jazzowym zespołem Extraball.

Jego charakterystyczny głos błyskawicznie sprawił, że zaproponowano mu debiutancki koncert w warszawskiej Filharmonii Narodowej, który zarejestrowano na płycie „Don’t You Cry”, opublikowanej w 1979 roku. Kolejne albumy, wydawane w latach 80. ustaliły jego pozycję jako najlepszego wokalisty jazzowego w Polsce (czytelnicy Jazz Forum wyróżnili go tym tytułem pięciokrotnie), dlatego też zapewne nikt się nie spodziewał, że kolejnym krokiem w karierze artysty będzie całkowita zmiana stylistyki. Tak się jednak właśnie stało, a lata 90. to tryumf Stanisława Sojki jako twórcy uwielbianych przez wszystkich przebojów – „Cud Niepamięci,” „Tolerancja” czy „Kiedy jesteś taka bliska”. Płyty Soyki rozchodziły się w platynowych nakładach, a twórczość z tego okresu to jeden z największych muzycznych fenomenów w dziejach polskiej estrady. Kolejna dekada to następny zwrot w karierze Stanisława Sojki, który poświęcił się tworzeniu muzyki inspirowanej religią i naukami kościoła katolickiego. (msz)

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy