Powrót Menu

Artyści

Agata Oleksiak

Kategorie: Rzeźba , Sztuki plastyczne , Happening , Performance

Gdzie:
Ruda Śląska

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Pochodzi z Górnego Śląska, obecnie mieszka w Nowym Jorku, owinęła sobie świat sztuki dookoła palca za pomocą włóczki.

Agata Oleksiak aka Olek jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i nowojorskiego La Guardia Community College. Dotychczas eksponowała swoje prace na wystawach m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Turcji, Francji, Chinach i na Biennale w Wenecji. Ma na koncie indywidualną wystawę w prestiżowej galerii, prezentującej najważniejszych światowych twórców street artu – Jonathan LeVine Gallery na Manhattanie.

Olek tworzy charakterystyczne instalacje artystyczne za pomocą szydełka. Przestrzeń jej interwencji stanowi zarówno ulica, jak i galeria. Przez ostatnią niemal dekadę konsekwentnie pokrywała przędzą wszystko – od warzyw w supermarkecie, rowerów i wszelkich przedmiotów codziennego użytku, ulic, własnego mieszkania aż po swój największy i najbardziej brawurowy wyczyn – statuę Szarżującego Byka – symbol Wall Street, który zaopatrzyła we wściekle różowy pokrowiec. Artystka wraz z uczestnikami warsztatów w ramach Katowice Street Art Festival 2012 stworzyła pod halą widowiskową Spodek instalację dedykowaną swojemu ojcu – koparki, będące symbolem śląskiego etosu pracy. (mn)

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy