Powrót Menu

Artyści

Lech Majewski

Kategorie: Muzyka , Teatr , Film , Malarstwo , Literatura , Sztuki plastyczne , Video art

Gdzie:
Katowice

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Polski twórca światowego formatu. Szczęśliwie przez świat został dostrzeżony i doceniony – jest trzecim Polakiem, który doczekał się retrospektywy w nowojorskim Museum of Modern Art. Lech Majewski jest reżyserem filmowym, ale zajmuje się także teatrem, literaturą, poezją, malarstwem, operą i video-artem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Urodził się w 1953 roku Katowicach. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, a w roku 1977 ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Kariera filmowa Lecha Majewskiego rozpina się od samodzielnego debiutu reżyserskiego „Rycerz” z 1980 roku, poprzez nakręcone w Stanach Zjednoczonych filmy „Lot Świerkowej Gęsi” i „Ewangelia według Harry’ego”, portret nowojorskiego artysty graffiti „Basquiat” (w którym wystąpili m.in.: Gary Oldman, Benicio del Toro, Dennis Hopper, Courtney Love i David Bowie jako Andy Warhol), po lepiej znane polskiej publiczności filmy: „Wojaczek” – biografia mikołowskiego poety przeklętego, „Angelus” – rzecz o Grupie Janowskiej – śląskich górnikach różokrzyżowcach i „Ogród rozkoszy ziemskich”, nakręcony na podstawie powieści Majewskiego „Metafizyka” z 2002 roku, nawiązujący do motywów malarstwa Hieronima Boscha. Zrealizowana na Śląsku produkcja „Młyn i krzyż” (2011), ożywiająca z pomocą zaawansowanych technologii 3D obraz „Droga Krzyżowa” Pietera Bruegela, została okrzyknięta mianem rewolucyjnej. Choć Lech Majewski jest obywatelem świata, często odwiedza rodzinne Katowice. (mn)

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy