Powrót Menu

Artyści

Dżem

Kategorie: Muzyka

Gdzie:
Tychy

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Bez Dżemu trudno wyobrazić sobie polskiego bluesa. Formacja została założona w 1973 roku w Tychach przez braci Adama i Bena Otrębów oraz Pawła Bergera. Jeszcze tego samego roku dołączył do nich wokalista Ryszard Riedel, ale przez pierwsze lata działalności grupa miała charakter amatorski. Nazwa zespołu nawiązuje do tradycji kolektywnego muzykowania, opartego na improwizacji.

Od początku lat 80., już w składzie z gitarzystą Jerzym Styczyńskim, zespół z powodzeniem koncertował na przeglądach i festiwalach w całej Polsce, a także zagranicą w NRD i Szwajcarii. Mimo, iż pierwszy radiowy przebój Dżemu „Paw” dużą popularność zdobył w 1981 roku, debiutancki album „Cegła” udało się zrealizować dopiero cztery lata później. Jego sukces ugruntowały kolejne wydawnictwa studyjne: „Zemsta nietoperzy”, „Najemnik” oraz „Detox”. Niestety, coraz większe uzależnienie od narkotyków Riedla i związane z tym próby leczenia uniemożliwiały prawidłowe funkcjonowanie grupy. Ostatni wspólny album „Autsajder” pojawił się w sprzedaży w grudniu 1993 roku. Kilka miesięcy później lider Dżemu zmarł na serce w chorzowskim szpitalu. Grupa postanowiła kontynuować działalność z nowym wokalistą Jackiem Dewódzkim, a następnie Maciejem Balcarem. W 2005 roku w wyniku tragicznego wypadku samochodowego zginął długoletni klawiszowiec zespołu Paweł Berger. Dżem nadal nagrywa i koncertuje, występując m.in. przed polskimi koncertami zagranicznych gwiazd, jak choćby Eric Clapton czy AC/DC. (rsz)

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy