Powrót Menu

Artyści

Adam Didur

Kategorie: Muzyka , Teatr

Gdzie:
Bytom

Kontakt

Odnośniki zewnętrzne


Polskiego śpiewaka Adama Didura wielu melomanów uważa za jednego z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku. Miał wspaniały głos o rozległej skali, pozwalającej mu śpiewać niektóre partie barytonowe oraz znakomitą technikę i temperament aktorski. Zaczął śpiewać w chórach studenckich podczas pobierania nauki na Uniwersytecie Lwowskim. W wieku 18 lat rozpoczął lekcje śpiewu w Galicyjskim Towarzystwie Muzycznym we Lwowie. Dzięki stypendium miłośnika śpiewu, zachwyconego jego głosem (ufundowanego przez skromnego urzędnika kolejowego Jana Raspa), wyjechał na dalsze studia muzyczne do Włoch. Tam w 1894 roku w Pinerolo koło Turynu rozpoczął karierę operową.

Występował często na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego, we Lwowie też nauczał. Śpiewał na licznych scenach włoskich (był zaproszony do wykonania IX Symfonii Beethovena z zespołem La Scali), a następnie w Aleksandrii i Kairze. Śpiewał także w Rio de Janeiro i Buenos Aires. W sezonie 1898/ 99 występował na scenie teatru w Messynie, a w latach 1899-1903 był stałym solistą Opery Warszawskiej. W latach 1903-06 ponownie śpiewał w mediolańskiej La Scali, a dwa lata później zadebiutował na scenie nowojorskiej Manhattan Opera. Rozgłos zyskał także w Rosji, gdzie jego sławy nie przyćmiły nawet występy wielkiego Fiodora Szalapina.

W roku 1932 wycofał się ze sceny i powrócił do kraju poświęcając się pracy pedagogicznej. Po zakończeniu wojny, Adam Didur przy współudziale m.in. Ludomira Różyckiego, uruchomił Państwową Operę Śląską w Bytomiu i został jej dyrektorem. Pierwsze przedstawienie miało miejsce 14 czerwca 1945 roku. Do 1946 roku prowadził także klasę śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (do jego podopiecznych należała m.in. Maria Fołtyn). (gm)

Galeria zdjęć

Wersja standardowa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Silesiaspace – przestrzeń kultury Śląska. Budowa serwisu e – informacji kulturalnej Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Inicjatywa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

wykonanie: deploy